Poświęcenie Organów 30.04.2017

W słoneczną niedzielę 30 kwietnia 2017 roku mialo miejsce wielkie wydarzenie dla naszej parafialnej społeczności. Tego dnia podczas Mszy św. nastąpiło poświęcenie naszych zabytkowych organów, które w ostatnim roku przeszły gruntowny remont.

Tego trudnego i bardzo pracochłonnego zadania podjęła się firma Kamerton z Olszynki specjalizująca się w organomistrzowstwie. Natomiast prospekt organów odrestaurował  p. mgr Krzysztof Jeż z Żywocic. Na uroczystości nie mogło zabraknąć zarówno organmistrza p. Wiesława Jelenia, jak i p. Krzysztofa Jeża, dzięki którym znów możemy słuchać pieknych dźwięków tego zabytkowego intrumentu.

Prawdziwą ucztę muzykalną zapewnił nam  profesor Julian Gembalski, który zaszczycił swoją obecnością naszą parafialną wspólnotę i grał na organach podczas Mszy św.  Po zakończonej liturgii mogliśmy wysłuchać krótkiego koncertu w jego wykonaniu.

Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki kościelnej. To wielokrotnie nagradzany w kraju wirtuoz organów.

Jego kunszt można poznać m.in. podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki w bazylice św. Wojciecha, gdzie gra na dziewiętnastowiecznych organach zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa.

Nasze organy również były wykonane przez tego organmistrza pochodzącego z niedalekich Głubczyc.

Koncert składał się z pięcu utworów o różnej tematyce. Każdy z nich poprzedzony był krótkim komentarzem ks.prof. Poźniaka, który niejako przybliżał nam tematykę danego utworu. Pierwszym, którego mogliśmy wysłuchać był "Christ ist erstanden", który wprowadził nas w niesamowitą i podniosłą atmosferę. Wysłuchaliśmy też ciekawego utworu w wykonaniu naszego gościa, tzw. "manierę echa", czyli organy grają w ten sposób, że same sobie odpowiadają. Na koniec zaś usłyszeliśmy wspaniałą pieśń "Wysławiajmy Chrysta Pana", która zakończyła się owacją na stojąco.

Po krótkim koncercie profesor Gembalski został poproszony o  wygłoszenie kilku słów do zebranych. Profesor podkreślił, że to wielka radość do organisty dotykać instrumentu, który jest osadzony w historii i stanowi nasze dziedzictwo. Podziękował również ks. Poźniakowi za to, że na terenie diecezji stara się ratować te historyczne instrumenty, a nam wiernym podziękował za to, że mógł nam pokazać jaki mamy skarb w parafii.

Szczególne podziękowania należą się ks. Proboszczowi, bo to z jego inicjatywy ruszyła cała trudna procedura odrestaurowania organów, którą udało się przeprowadzić głównie dzięki parafianom.

 

Fragment jednego utworu mozna zobaczyć na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Fjmy7TOLNHQ&feature=youtu.be