Sakramenty święte

Dla każdego katolika jest oczywiste, że życie religijne w Kościele opiera się na pewnych stałych obrzędach, zwanych sakramentami. Dziecko, wkrótce po urodzeniu, zostaje ochrzczone, następnie przystępuje do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, kiedy dorasta przyjmuje bierzmowanie. Sakramentami są małżeństwo i kapłaństwo. Wreszcie ciężko chory chrześcijanin otrzymuje sakrament namaszczenia olejem świętym.

Każdy z siedmiu sakramentalnych obrzędów kryje w sobie tajemnicę kontaktu, ściślej spotkania, człowieka z osobą Jezusa Chrystusa.

Sakramenty święte ustanowił sam Jezus Chrystus i w każdym sakramencie spotykamy się z Panem Jezusem. Sakramenty obejmują wszystkie etapy i wszystkie ważne monenty życia chrześcijańskiego. Widać tu pewne podobieństwo, jakie istnieje między etapami życia naturalnego a etapami życia duchowego.

(Życie Parafii Nr 151/2008)