Szkolne rekolekcje wielkopostne: Winów - Chrząszczyce

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne uczniowie naszej parafii, czyli szkoły w Brożcu i Żużeli odbyli w parafii pw. Ducha Świętego w Winowie. Przywitał nas proboszcz –ksiądz K. Ziaja, który jest równocześnie pracownikiem naukowym Wydziału Teologicznego UO. Podczas Mszy Św. wygłosił również Słowo Boże.

Następnie opieką otoczyły nas siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi Sanktuarium Wieczernika, które prowadzą apostolat przy Sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej. Ugościły nas w jadalni podając duże ilości herbaty do śniadania. Chętnie skorzystaliśmy też z możliwości zakupu drobnych pamiątek. Po posiłku siostra opowiedziała nam historię powstania Ruchu Szensztackiego i sanktuariów, których jest ok. 200 na wszystkich kontynentach. Zaprowadziła nas do jednego z nich - małej kapliczki obok kościoła w Winowie. Miejsce to jest celem wielu pielgrzymów, tutaj modlą się i zwracają z prośbami do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.  Drogą Krzyżową prowadzoną przez uczennice i odwiedzeniem grobu bł. O. Alojzego Ligudy zakończyliśmy pobyt w Winowie.

Kościół w Chrząszczycach pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej i Św. Stanisława Biskupa  to rodzinna parafia naszego ks. proboszcza H. Wollnego. Tutaj poznaliśmy historię kościoła, ciekawe figury świętych, boczny ołtarz poświęcony św. Stanisławowi Biskupowi i kamienną chrzcielnicę z przełomu XIII -  XIV wieku. Krótkim nabożeństwem w tym pięknym kościele zakończyliśmy nasz dzień rekolekcyjny.

Dziękujemy księdzu Proboszczowi za zorganizowanie tego wyjazdu. Mogliśmy poznać kolejne ciekawe miejsca pielgrzymkowe naszej Diecezji Opolskiej.

E.R.