Brożec

Krzyże i kapliczki na terenie Brożca.

 

Kościół parafialny.
Pomnik upamiętniający poległych i zaginionych na I i II wojnie światowej.
Kapliczka pochodząca z 1833r. Wybudowana w stylu barokowym. Jest to jednak skromna wersja baroku, tzw. "Dorfbarok" bardzo rozpowszechniona w tamtych czasach w Bawarii, Czechach i na Śląsku. W kapliczce wisi obraz tradycyjnie zwany Matką Boską Pocieszenia. Obraz jest typowym przykładem lokalnego warsztatu ludowego. Styl taki bywa również w literaturze nazywany jako "malarstwo naiwne". Przez długie lata istniał zwyczaj, że ludzie z Brożca oraz innych wiosek przynosili świece, aby zapalić je przed obrazem w najprzeróżniejszych intencjach.
W Brożcu przy rozwidleniu ulic M. Konopnickiej i Polnej znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. Kiedy proboszczem w parafii był ks. Maximilian Ksoll, funkcję kościelnego pełnił pan Walenty Namysło. W tym czasie figura św. Jana Nepomucena znajdowała się w naszym kościele. Po pewnym czasie zabrakło w świątyni miejsca dla tej figury. Należy przypuszczać, że nastąpiło to po gruntownym remoncie kościoła. Taki stan rzeczy skłonił kościelnego do zbudowania specjalnej kapliczki. Podczas całej wojny w miesiącach maj-czerwiec mieszkańcy wioski gromadzili się przy kaplicy na wspólnej modlitwie o pokój.
Krzyż stanowiący pamiątkę śmierci syna fundatorów, który poległ na I wojnie światowej mając zaledwie 19 lat. Pod korpusem Pana Jezusa umieszczono jego zdjęcie.